SMOCZEK – kiedy przyjacielem a kiedy wrogiem naszego dziecka?

Często rodzice zastanawiają się kiedy jest odpowiedni czas na odstawienie smoczka oraz butelki. Nie ma wątpliwości, że w tym temacie zdania są podzielone.

Jaką rolę w życiu dziecka pełni smoczek?
Dziecko rodzi się z odruchem ssania. Odruch ten pozwala na zaspokojenie głodu oraz bliski kontakt z matką, co niewątpliwie wpływa na poczucie bezpieczeństwa dziecka. Jaka jest tu rola smoczka? Dzieci karmione piersią traktują smoczek jako namiastkę piersi. Nie dziwi więc fakt, że dziecko tak chętnie sięga po smoczek. Jednak czy smoczek pełni tu jedynie rolę uspokajacza? Często staje się wygodną formą wyciszenia dziecka, czy podania przed snem.
Więc pytanie: Co w tym złego, że chcę zapewnić mojemu bobasowi poczucie bezpieczeństwa?
Nic, pod warunkiem, że będziemy pamiętać, że dziecko bardzo szybko przyzwyczaja się do smoczka. Im dłużej pozwalamy mu na używanie, tym ciężej jest je odzwyczaić.
Kiedy jest najlepszy czas na odstawienie?
Po pierwszym roku życia u dziecka pojawiają się kolejne formy spożywania posiłków: żucie, gryzienie, połykanie z łyżeczki. To najlepszy czas na odstawienie smoczka.
Jakie są konsekwencje zbyt późnego odstawienia smoczka?
Smoczek staje się wrogiem dziecka, gdy podawanie go trwa zbyt długo. Pozorny „uspokajacz” wpływa na nieprawidłowe funkcjonowanie narządów mowy.

Powróćmy jeszcze do braku pionizacji języka, ponieważ to jeden z najważniejszych czynników powodujących wady wymowy. Podczas ssania smoczka ruchy języka są ograniczone do wysuwania języka do przodu. Do prawidłowego jedzenia potrzebujemy ruchów unoszenia języka. To właśnie spożywanie posiłków jest treningiem przygotowującym dziecko do prawidłowo rozwijającej się mowy. Ruchy wysuwania języka do przodu przyczyniają się do seplenienia międzyzębowego. Brak pionizacji uniemożliwia prawidłową realizację głosek dziąsłowych (sz, ż, cz, dż, r, l).

Podsumowując, dziecko powinno się pożegnać ze swoim przyjacielem – smoczkiem po ukończeniu 1 roku życia. Dzięki temu nie stanie się dziecka i naszym wrogiem. Jednak jeśli przegapiliśmy ten moment już dziś zastanówmy się jak stopniowo usunąć smoczek z naszego życia. To nie jest łatwe, jednak naprawdę warto!

Logopeda Edyta Sąsiadek

Menu Title